יום שישי, 27 במאי 2011

יהושע א": דור אסרף כיתה ח"2:

יהושע א": דור אסרף כיתה ח"2:
שאלות:
6. א. בחרו שניים מזוגות המנהיגים (של עמנו, או של עמים אחרים) הבאים והשוו את דרך הנהגתם לדרך הנהגתם של משה ויהושע- הגדירו למי הייתם נותנים את תואר "חמה", ולמי את התואר "לבנה".
ב. לאיזה מנהיג מדינת ישראל זקוקה כיום? חמה או לבנה? נמקו והסבירו את דעתכם.
7. ביימתם סרט תנ"כי על מנהיגותם של משה ויהושע עליכם לתת שם לסרט ולפרסם כרזה מתאימה לסרט, יש להתייחס לצדדים השונים בהנהגתם של שני האישים.


תשובות:
5. יהושע בן נון- הרב אורי שרקי -http://ravsharki.org/content/view/1540/629/
6. א. השוואה מנהיגים- דוד בן גוריון לבנימין זאב הרצל לבין משה ויהושע:
בנימין זאב הרצל היה אחד מראשי ממשלת ישראל. הוא הגה את הרעיון הציונות המדינית ומייסד הציונות כתנועה לאומית מדינית. הוא הראשון שכינס את הקונגרס הציוני הראשון. במהלך חייו הוא ייסד והנהיג את התנועה הציונית. דוד בן גוריון היה ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל ובנוסף ראש ההנהגה של "המדינה שבדרך", המוביל והדוחף להקמת מדינת ישראל, אשר עמד בראש מייסדיה.
משה רבנו לפי התנ"ך היה מנהיגם של העם היהודי שישחרר אותם ממצריים מעבדות לחירות. אלוהים פקד על משה להיות המנהיג שלהם ולקחת אותם לארץ ישראל משה הנהיג את עם ישראל במסעם להגיע לארץ זבת חלב ודבש. הוא הנהיג את עם ישראל במשך ארבעים שנות הנדודים במדבר, לפני הכניסה לארץ ישראל. הוא התנסה פעמים רבות על ידי העם המרדן, ואף חולל נסים רבים. מאפיין בולט שלו הוא אומץ הלב והגבורה הנפשית. הוא מציל את העברי מיד הנוגש המצרי. יהושע בן-נון לפי התנ"ך היה מנהיג עם ישראל אחרי מות משה. הוא ניהל את מסע כיבוש הארץ והוא גם הנהיג את עם ישראל שהם כבשו את יריחו. דמותו ותכונותיו כמנהיג וכמצביא נחוש ואמיץ, הקשור לה' בקשר הדוק, הדואג לרוחניותו של העם. יהושע הוא היה המשכו המובהק של משה.
-ההשוואה בין בנימין זאב הרצל ו-דוד בן גוריון לבין משה רבנו ו-יהושע בן-נון זה שבנימין זאב הרצל היה אחד מראשי ממשלת מדינת ישראל שניסה להקים את מדינת ישראל ודוד בן גוריון שהיה ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל שהנהיג את מדינת ישראל. לעומת זאת משה ויהושע היו מנהיגים שקיבלו את תפקידם ע"י אלוהים, שאלוהים ציווה על משה רבנו להוציע את עם ישראל ממצרים מעבדות לחירות ושינהיג את עם ישראל ולקחת אותם לארץ ישראל. לאחר מותו של משה אלוהים נתן ליהושע בן-נון את תפקידו של משה שינהיג את עם ישראל במסע כיבוש ישראל ובכיבוש יריחו.
"החמה" "והלבנה":
את "החמה" אני בחרתי את "בנימין זאב הרצל" ואת תפקיד "הלבנה" בחרתי את "דוד בן גוריון".
אני בחרתי את הרצל שיהיה "החמה" בגלל שהוא היה "הגלגל הראשון" הוא זה שהגה את הרעיונות שלו בהקמת מדינה יהודית ציונית, לתת ליהודים מדינה משלהם. הוא ארגן את הקונגרס הציוני הראשון. הוא ייסד את התנועה הציונית, הוא חשב על רעיון הציונות המדינית ומייסד הציונות כתנועה לאומית מדינית. אחריו הגיע דוד בן גוריון, "הלבנה" שהיה "הגלגל השני" הוא שדחף את רעיונותיו של הרצל ומימש את מה שהרצל ניסה לעשות במשך חייו בהקמה מדינה יהודית בארץ ישראל. חזונו של דוד בן גוריון היה מתוך חזונו של בנימין זאב הרצל. שהלבנה(דוד בן גוריון) כל אורה מגיע מהחמה(בנימין זאב הרצל). שרעיונותיו של דוד להקמת מדינה יהודית הגיעה מרעיונותיו של הרצל.


ב. כיום מדינת ישראל זקוקה למנהיג "חמה" בגלל שמנהיג "חמה" הוא מנהיג בעל אופי חזק, הוא חושב על הרעיונות והוא היוזם, בעל כוח תושייה רב, הוא מתחיל בעצמו את כל דבריו, הוא חושב פעמיים לפעולה שהוא עושה והוא לא צריך מאף אחד עזרה. מנהיג "חמה" הוא בעל כוח ברזל, הוא מוביל את כל מי שהולך אחריו והוא גם המחולל שינויים.

7.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה